VERASET İLAMI

VERASET İLAMI belgesi, ölen bir kimsenin mirascılarını ve onların gösteren
mahkemelerce verilen bir belgedir. Veraset ilamı müracatının bir ay içinde
yapılması gerekir. Veraset ilamı çıkarmak için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz;

1. Sulh Hukuk Mahkemesine yazılacak talep dilekçesi (EK.1)

2. Mirascılık Belgesi  ( herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınır.
ölenin Ölüm Kağıdını götürün)  (EK:2)

Bu 2 evrak  alınarak ilgili Sulh Hukuk Mahkemesine sunulur. (Bu işlem Varislerden bir tanesinin mahkemeye müraacat etmesi ile veya bir avukat kanalı ile  olur.) Mahkeme gün verir ve günü geldiğinde bir sorun çıkmaz ise karar verilir ve VERASET İLAMI Mahkemenin yazı işlerinden alınır.

Bundan sonraki işlem sırası ise; VERASET VE İNTİKAL  VERGİSİ BEYANNAMESİ  kağıdını doldurmak olacaktır. (EK:3) (VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ BEYANNAMESİ  kağıdını Maliye’den veya Veraset ve İntikal Vergi dairelerinden parasız alabilirsiniz.) 

Fakat VERASET VE İNTİKAL  VERGİSİ BEYANNAMESİ kağıdını doldurmak için Gayrimenkullere ilişkin  Gayrimenkullerin bulunduğu ilgili belediye emlak
servislerine gidilmelidir. Belediyeye gitmeden önce yanınıza Veraset İlamı, Mirascılık Belgesi,  Nüfüs cüzdanı ve birer fotokopilerini yanınıza alınız.

Ölen kişiden kalan gayrimenkuller ile ilgili  Gayrimenkullerin bulunduğu  belediyeye gidiniz  İlçe ve Belde belediyelerinin emlak servisleri
VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ BEYANNAMESİ  kağıdının arka yüzüne
Gayrimenkullere ait bilgileri doldurur ve altını mühürleyip  size verebilirler,  veya Gayrimenkulleri  gösterir bir belgeyi mühürleyip size verebilir , Belediyelerde değişik uyguluma olabilir (bu arada Belediye Emlak yetkilisi  Ölenin üzerindeki  Gayrimenkullere ait beyanı varislerden herhangi birinin üzerine yeni beyan olarak geçer,  siz hangi varisin üzerine geçmesini isterseniz onun üzerine yapılır, fakat o kişinin orada Nüfus kağıdı ve bir fotokopisi ile birlikte bulunması gerekir)

Belediye Emlak servisi  VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ BEYANNAMESİ 
kağıdının arka yüzünü doldurmadan size verdiyse   siz kağıdın arka yüzünü kendiniz doldurursunuz.  Veraset Beyan kağıdının  ön yüzünü doldurun (Tüm varisleri yazın) (EK:3)  Ayrıca Veraset beyanının arka yüzünde ölen kişiye ait taşınır malları varsa (Para, araç, senet, borç vb)  ilgili beyan tablosunu da doldurunuz.

Daha sonra doldurmuş olduğunuz VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ
BEYANNAMESİ , Tüm tapulara ilişkin Tapuların aslı ve birer fotokopileri,  Veraset İlamı aslı ve bir fotokopisi, Mirascılık Belgesi aslı ve bir fotokopisini
yanınıza alıp ölenin en son ikametinin kayıtlı olduğu Belediye sınırları
içindeki Veraset ve İntikal Vergi Dairesine müracaat edilir. İlgili görevli
gerekli evrakları sizden ister ve alır size gün verir sonra gider aynı yerden
belgenizi alırsınız.

NOT: Veraset Beyannamesi 4 ay içinde verilmelidir.


EK:1 Veraset İlamı dilekçe örneği

ANKARA
SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE


DAVACI      : Mirascılardan birinin adını yazınız

DAVALI      : Hasımsız

DAVA          :Veraset ilamı

 


AÇIKLAMA  :

1- Babam  05.11.2012  tarihinde vefat etmiştir. Geriye kanuni mirasçı olarak ben, Annem Elif  ÖZ,  Kardeşlerim İsmail ÖZ, Safiye TUNÇ, Zekiye ARAS kalmışlardır.

2- Murisin başkaca kanuni mirasçısı  bulunmamaktadır.

3- Bazı resmi kurumlarda kullanılması zorunlu bulunduğundan  muris Ahmet ÖZ’ ün mirasçılarını  gösterir  Veraset ilamının tarafıma verilmesini talep etme zarureti hasıl olmuştur.


SONUÇ       : Yukarıda arz edildiği gibi, muris Ahmet ÖZ’ün mirasçılarını gösterir Veraset Belgesinin tarafıma verilmesini  saygıyla arz ve talep ederim.  ……/...../2012

 

                                                                                 Yaşar ÖZ

EK: İlgili Nüfus kayıtları

 

 

EK:3 Veraset beyannamesi ön ve arka yüz

 

ÖRNEK BEYANNAME

  

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret85479
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.55024.5684
Euro5.34325.3646
Hava Durumu
Anlık
Yarın
18° 27° 13°
Saat
REKLAM YERİ

Reklamlarınız burada yer alacaktır